تاریخچه
بسمه تعالی
ایران در عصر ارتباطات
در آستانه قرن دانش و اطلاعات ، هر نوع برنامه ریزی ، تصمیم گیری و در مجموع هر نوع فعالیت حیاتی ، بدون کاربرد ارتباطات و سازماندهی آن بر مبنای فناوری های جدید در امر اطلاع رسانی ، به دور از واقعیتهای جامعه جهانی خواهد بود . بر این اساس ، ارتباطات به عنوان مهمترین و زیر بنایی ترین عامل در توسعه اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی جایگاه والایی دارد و بدون تردید جوامعی که با استفاده از ابزارهای مختلف ارتباطی همواره بر این تفکرند تا با کسب اطلاعات و آگاهی از هر آنچه که در اطرافشان می گذرد در مسیر مسایل روز و رخدادهای گوناگون در هر نقطه ای از جهان که اتفاق می افتد ، قرار گیرند ، قطعاً شرایط مناسبتری خواهند داشت . لذا به جرأت می توان گفت در عصر حاضر ، اطلاعت و ارتباطات به منزله یک سرمایه ملی و در حکم پشتوانه ای برای نیل به اهداف برنامه های توسعه و نهایتاً استقلال و خود کفایی کشورها محسوب می شود . به بیان دیگر با آغاز انقلاب اسلامی و به دنبال آن پیشرفت هایی که در زمینه فن آوری و شیوه های ارتباطی به وقوع پیوسته است ، دیگر این امکان وجود ندارد که بتوان آهنگ کند و آرام خود را همانند جوامع سنتی حفظ کرد چرا که این جریان ، دوره تازه ای از حیات بشری به شمار می رود که فرهنگ و تمدن جدیدی را با خود به ارمغان آورده است و چون سرعت این دوره جدید به مراتب بیشتر از سرعت معمولی است ، جوامع مجبور هستند هر چه سریعتر گامهایشان را سرعت بخشیده تا بتوانند ضمن فراهم آوردن شرایطی سهل و آسان در امر توسعه و گسترش خدمات ارتباطی ، تغییرات قابل توجهی را در سطوح مختلف زندگی اجتماعی و فرهنگی افراد به وجود آورند . با وجود چنین ویژگیها و جایگاهی است که « وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات » با برنامه ریزی و مطالعات همه جانبه سعی نموده پیشرفته ترین خدمات و فناوری های نوین ارتباطی را طی سالیان اخیر به خدمت گرفته و با شتابی رو به رشد ، ارتباطات را در جای جای کشور پهناورمان توسعه و گسترش دهد که این امر در عملکرد این وزارتخانه و شرکت های تحت پوشش آن بعد از انقلاب اسلامی انعکاس یافته است و ما به خوبی به جایگاه کنونی کشورمان در زمینه مخابرات و سایر خدمات ارتباطی پی می بریم .

شرکت مخابرات ایران
مخابرات در ایران همچون دیگر نقاط جهان با نصب اولین خط تلگراف در سال 1236 هجری خورشیدی یعنی چهارده سال بعد از موفقیت مورس ، بین تهران و چمن سلطانیه در نزدیکی زنجان (اردوگاه تابستانی ناصرالدین شاه ) ‌تحقق یافت .دو سال بعد خط تلگراف سلطانیه به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگرافی روسیه پیوست .توسعه تلگراف بسیاری از شهرها را سال به سال در نوردید .تا اینکه ایران در سال 1248 به عضویت اتحادیه بین المللی تلگراف درآمد.اداره تلگراف در سال 1255 به وزارت تلگراف ارتقاء‌یافت .
مرحله دوم فناوری مخابرات با نصب تلفن آغاز می شود.اگر چه اولین خط تلفن در حدود دوازده سال پس از اختراع آن ،‌ یعنی سال 1269 در تهران راه اندازی شد ،‌اما گسترش شبکه تلفن در ایران از سال 1320 آغاز گردید.
در سال 1269 بین دو ایستگاه ماشین دودی و شهر ری ارتباط تلفنی برقرار شد .بعد از آن بین کامرانیه ( شمیران )‌ و عمارت سلطنتی وزارت جنگ (تهران )‌و سپس مقر ییلاقی شاه (احتمالاً سلطنت آباد )‌و عمارت سلطنتی تهران ارتباط تلفنی دایر شد .در اول آبان ماه 1305 تلفن جدید بر روی 2300 رشته کابل آماده بهره برداری شد .در مرداد 1308 به موجب تصویب نامه ای ،‌رسیدگی به امور تلفن که در دست شرکتها بود ،‌به وزارت پست و تلگراف واگذار و نام آن وزارتخانه به وزارت پست و تلگراف و تلفن تبدیل گردید.دو سال بعد سهام شرکت های تلفن برای تلفن برای دولت خریداری و شرکت سهامی تلفن ایران تاسیس شد .پس از شهریور 1320 همزمان با خروج نیروهای متفقین از ایران ،‌خطوط تلفن جدید(کاریر)که توسط آنان در ایران تاسیس شده بود ،‌خریداری شد .روند توسعه کیفی و کمی مخابرات از مرحله تلفن مغناطیسی تا مرحله خودکار به تدریج ادامه یافت و در سال 1345 اولین کارخانه مخابرانی ایران تاسیس شد .راه اندازی و بهره برداری از ایستگاه زمینی ماهواره ای شهید قندی (اسد آباد)‌همدان و استفاده از اولین کابل ارتباطی بین شهری PCM بین تهران و کرج و ایجاد مرکز آموزش مخابرات اقدامات بعدی بود.
در سال 1349 مرکز تحقیقات مخابرات پایه گذاری شد و در سال 1350 شرکت مخابرات ایران با ساختاری جدید متولی تمامی مسائل مخابرات کشور شد و صنایع مخابراتی راه دور ایران نیز به منظور تولید تجهیزات مخابراتی راه دور در همین سال شکل گرفت .
با پیروزی انقلاب اسلامی ،‌آغاز جنگ تحمیلی عراق برعلیه ایرن ،‌مانع از توسعه فراگیر شبکه مخابرات کشور شد .با این وجود از سال 1357 (سال پیروزی انقلاب اسلامی )تا سال 1363 تعداد 351 هزار شماره تلفن در کشور دایر شد .1363 روستا به شبکه ارتباطی کشور پیوست .101 شهر ارتباط بین شهری یافتند و 4083 تلفن همگانی شهری و بین شهری در نقاط مختلف کشور نصب شد.
اولین طرح آزمایش کابل نوری (‌در مرکز تحقیقات مخابرات)‌عملی شدو در سال 1364 کارخانه کابلهای مخابراتی شهید قندی یزد تاسیسیافت و در سال 68 به بهره برداری رسید . در سال 1367 اولین کابل هم محور بین شهری از تهران به اصفهان متصل شد .در سال 1368 اولین مرکز سوئیچینگ دیجیتال دانشگاه تهران به بهره برداری رسید و در همین سال اولین خط کابل نوری بین شهری بین تهران تا کرج آغاز شد .به دنبال این تحولات در سال 1370 بهره برداری از اولین موج گیر ماهواره ای اینمارست شروع شد .در سال 1371 موافقت اصولی برای ایجاد دانشکده علمی و کاربردی مخابرات که با انقلاب فرهنگی در سایر دانشگاه ها ادغام شده بود مجدداً اخذ گردید.در سال 1372 بهره برداری از اولین موجگیریهای وی ست (‌VSAT )‌توسط شرکت مخابرات ایران صورت گرفت .بهره برداری از مراکز SC دیجیتال در هشت کشور و بهره برداری از مجتمع مخابراتی انقلاب اسلامی به عنوان دومین مرکز مخابراتی ایران در تهران در همین سال آغاز شد .تحولات مهم در سال 1372 عبارت بودند از توسعه شبکه تلفن تهران به یک میلیون و نهصد و چهل و پنج هزار شماره منصوبه و ایجاد شبکه تلفن همراه .در سال 1374 اساسنامه تاسیس شرکت سهامی مخابرات استان ها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در بهار سال 1375 این شرکتها فعالیت خود را شروع کردند .در سال 1375 گسترش شبکه تلفن همراه در سطح 35 شهر و طراحی یک میلیون شماره تلفن همراه – همچنین اتصال 90 شهر کشور به شبکه ارتباطات داده ها (دیتا )‌و توسعه شبکه وی ست به میزان 70 درصد صورت گرفت .

مشخصات جغرافیایی سیستان و بلوچستان :‌
منطقه سیستان و بلوچستان به علل مختلف از جمله موقعیت خاص جغرافیایی و دور افتادگی از مرکز کشور ‌بی مهری های رژیم طاغوت و عوامل دیگر در مقایسه با سایر نقاط کشور علی رغم استعدادهای بالقوه فراوان دارای مشکلات زیادی بود که به یمن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و برنامه ربزی دولتمردان نظام جمهوری اسلامی و همت و تلاش متخصصین مسلمان و متعهد کشورمان می رود تا جایگاه واقعی خود را پیدا کرده و برمشکلات یکی پس از دیگری فائق آید .
این استان با مساحتی در حدود 182 هزار کیلومتر مربع در مشرق و جنوب شرقی ایران بین 25 درجه و 3 دقیقه عرض شمالی و 58 درجه و 50 دقیقه تا 63 درجه و 21 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است . سیستان و بلوچستان از شمال به استان خراسان جنوبی و کشور افغانستان و از جنوب به دریای عمان و از شرق به کشور های افغانستان و پاکستان و از مغرب به استان کرمان و هرمزگان محدود است .
استان سیستان و بلوچستان از دو ناحیه سیستان و بلوچستان تشکیل شده است که از نظر ویژگیهای طبیعی کاملاً ‌با یکدیگر متفاوتند .
1- بلوچستان : ‌منطقه وسیع کوهستانی است که حد شمال آن کویر لوت و حد جنوب آن دریای عمان است و اطراف آنرا کوههای زیادی احاطه کرده است . منطقه جازموریان 300 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و یکی از پست ترین نقاط فلات ایران محسوب می شود .
2- سیستان : ‌منطقه مسدود و مسطحی است که در شمال استان قرار دارد و از آبرفتهای دلتای قدیمی و فعلی رود هیرمند بوجود آمده است و در پست ترین نقطه آن چند دریاچه آب شیرین وجود دارد که بزرگترین آنها دریاچه هامون در نزدیکی مرز ایران و افغانستان می باشد .
این استان به علت قرار گرفتن در نواحی ماوراء ‌استوا دارای آب و هوای گرم می باشد و نسبت به ارتفاعات و دوری و نزدیکی نقاط مختلف آن به دریا ، ‌درجه حرارت آن متغییر است .
بطور کلی هوای قسمتهای مجاور کویر لوت گرم و خشک و هوای قسمت های جنوب آن در اثر مجاورت با دریا مرطوب و گرم و هوای شمال شرقی آن در اثر وزش بادهای شدید ، ‌گرم و سوزان می باشد .

مخابرات در استان سیستان و بلوچستان :‌
استان سیستان و بلوچستان نه تنها در جغرافیای سیاسی کشور بلکه ، جهان دارای نقش مهم و حساسی است . این استان دارای سیصد کیلومتر مرز آبی با دریای عمان است .
از طرفی همجواری این استان با دو کشور همسایه پاکستان و افغانستان با مرز مشترکی به طول حدود 1100 کیلومتر براهمیت استراتژیکی این منطقه می افزاید و امکان ویژه ای برای توسعه ارتباطات در این استان را فراهم می سازد .
دور افتادگی و در حاشیه قرار گرفتن استان از مراکز اصلی جمعیتی ، ‌پراکندگی نقاط زیست ، شرایط اقلیمی نامناسب ، ‌کوهستانی بودن بخش عمده ای از سرزمین جنوبی بلوچستان و گرمای شدید طاقت فرسا از مهمترین موانع طبیعی در گسترش شبکه های ارتباطی در این استان محسوب می شود .
با توجه به اهداف و خطوط کلی توسعه استان و نیز محدودیتها و قابلیتها ، توسعه ارتباط در هریک از گوشه و کنار مدنظر می باشد و اهداف توسعه اجتماعی و اقتصادی استان که خروج از انزوای مناطق حاشیه ای استان را مطرح می سازد ،‌ حکم می کند که کانالهای ارتباطی استان با مناطق داخلی همجوار تقویت شود .
با این وجود و‌ با شناخت از اینکه در جهان کنونی ارتباطات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با آگاهی از این امر که موقعیت اقتصادی و پیشرفت اجتماعی در جوامع بشری بستگی به در اختیار داشتن تسهیلات ارتباطی مناسب دارد ، ‌اصل نیاز به اصلاحات منظم و بنیادی به منظور آشنائی با پیشرفتهای مورد نیاز که می باید سریعتر از گذشته صورت گیرد غیر قابل انکار است .
در کشور ما نیز این اصل واقعیت انکار ناپذیری است که پس از چندین سال در حال حاضر ارتباطات شاهد شکوفا شدن سیرتکامل خود می باشد که کارکنان و مسئولین زحمتکش و فعال همه روزه از صبح تا شام با کوشش طاقت فرسا ارتباط تلفنی بین مردم ایران با یکدیگر و همچنین ارتباط با نقاط مختلف جهان را فراهم می آورند .
مخابرات استان سیستان و بلوچستان در راستای به ثمر رسیدن اهداف برنامه پنج ساله دولت خدمتگزار در زمینه ارتباط عزمی راسخ دارد . در این خصوص در دو ساله اخیر ما شاهد افتتاحات و فعالیتهایی در زمینه مخابرات استان بودیم که در مقایسه با سالهای گذشته ، ‌نشان از پیگیری و تلاش و کوشش کارکنان متعهد این شرکت دارد .